Postępowanie administracyjne

  • Terminy składania wniosków
    Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przyznawane są na okres świadczeniowy, trwający 12 miesięcy: od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
    Wnioski o przyznanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy przyjmowane są od dnia 1 sierpnia.
    W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do dnia 31 października.
    W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za październik następuje do dnia 30 listopada.
    Świadczenia z funduszu alimentacyjnego są przekazywane na konto bankowe wskazane przez osobę ubiegającą się świadczenie z funduszu w terminie wskazanym w decyzji administracyjnej.
    Wymagane dokumenty:
    Do wniosku o świadczenie z funduszu należy dołączyć:
  •  kserokopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację,
  • oświadczenia wnioskodawcy o dochodzie członków rodziny niepodlegającym opodatkowaniu za 2016 r. np. (m.in.stypendia:socjalne o charakterze materialnym, doktoranckie,habilitacyjne,sportowe;zasiłek macierzyński z KRUS;świadczenie rodzicielskie;stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej;zasiłki chorobowe;alimenty świadczone na rzecz innych spoza rodziny;diety otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich;świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora;dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów),
  •  zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
  •  inne nie wymienione dokumenty, a wymagane przez organ wypłacający świadczenia z FA
    Bezskuteczność egzekucji potwierdza komornik sądowy odpowiednim zaświadczeniem.
    W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie jest prowadzona w Polsce, gdyż dłużnik mieszka za granicą, w celu potwierdzenia bezskuteczności egzekucji, do wniosku o przyznanie świadczenia z FA wnioskodawca musi dołączyć odpowiednie zaświadczenie z sądu okręgowego (lub innego właściwego sądu) lub zagranicznej instytucji egzekucyjnej, potwierdzające bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub niemożność prowadzenia egzekucji.
    Wydanie decyzji.
    Postępowanie w sprawie przyznawania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w terminie 30 dni od daty przekazania przez komornika sądowego poprawnie wypełnionego zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji alimentów lub złożenia wniosku z pełną dokumentacją.
    Od decyzji tej przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
    Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego.
    W przypadku przyznania osobie uprawnionej świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego organ właściwy wierzyciela z urzędu występuje z wnioskiem o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego do organu właściwego dłużnika (oznacza to urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego).
    Po otrzymaniu w/w wniosku, organ właściwy dłużnika przeprowadza wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej, oraz odbiera od niego oświadczenie majątkowe.
    W przypadku gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swych zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ właściwy dłużnika:
    • zobowiązuje dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny, albo jako poszukujący pracy,
    • w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny zwraca się do starosty o podjęcie działań zmierzających do aktywizacji zawodowej dłużnika alimentacyjnego
    • w razie braku możliwości aktywizacji zawodowej występuje z wnioskiem do starosty o skierowanie dłużnika alimentacyjnego do robót publicznych lub prac organizowanych na zasadach robót publicznych, określonych w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
    W przypadku uniemożliwienia przez dłużnika alimentacyjnego przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, odmowy złożenia oświadczenia majątkowego oraz odmowy podjęcia prac, w ramach aktywizacji zawodowej, uchylania się od nich lub odmowy zarejestrowania się jako bezrobotny lub poszukujący pracy organ właściwy dłużnika składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 Kodeksu Karnego oraz kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego.
    Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej do alimentów, łącznie z ustawowymi odsetkami.

Udostępniający: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchowoli

Wytwarzający/odpowiadający: MGOPS

Data wytworzenia: 2018-01-02

Wprowadzający: Barbara Pikus

Data modyfikacji: 2018-04-04

Opublikował: Barbara Pikus

Data publikacji: 2017-03-03